Ekonomi

Yellen’ın Moody’s kararına tepkisi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Moody’s’in ülkenin Aaa kredi notuna ilişkin olumsuz görünümüne katılmadığını belirterek, ABD ekonomisinin güçlü olduğunu, hazine piyasasının hem güvenli hem de likit olduğunu söyledi.

Yellen, Pazartesi günü San Francisco’da maliye bakanlarının bir günlük toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, “Amerikan ekonomisi temelde güçlü ve Hazine tahvilleri dünyanın önde gelen güvenli ve likit varlığı olmaya devam ediyor.” dedi. Yellen ayrıca Moody’nin kararının “katılmadığım bir karar” olduğunu söyledi. Bunun bir karar olduğunu söyledi.

Yellen’ın yorumları, ABD’nin son en yüksek kredi notunu kaybetmekle tehdit edilmesinden üç gün sonra geldi. Moody’s, Cuma günü ABD’nin kredi notunun görünümünü büyük mali açıkları ve zayıf borç karşılanabilirliğini gerekçe göstererek “durağan”dan “negatif”e düşürdü.

Moody’s, en son borç tavanı savaşının ardından Fitch Ratings’in Ağustos ayında ABD hükümetinin notunu düşürmesinden bu yana ABD’ye en yüksek notu veren üç büyük derecelendirme kuruluşundan yalnızca biri. S&P Global Ratings, 2011’deki borç limiti krizi nedeniyle ABD’nin en yüksek notunu geri aldı.

selendihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu